Tegoroczne stacjonarne zajęcia wakacyjne w tygodniu od 30 czerwca do 4 lipca w Młodzieżowym Domu Kultury przebiegały pod hasłem “Cztery strony świata i jedna wycieczka, czyli warsztaty artystyczne połączone z ciekawostkami podróżniczymi”.
Wychowankowie wzięli udział w zabawach integracyjnych, zajęciach ruchowo-tanecznych, plastycznych oraz muzycznych.
Każdego dnia przenosili się na inny kraniec świata, poznając przy tym tamtejszą kulturę, sztukę i zwyczaje. Warsztaty zorganizowane przez instruktorów wymagały od dzieci współpracy i pozwoliły im na odkrywanie nowych zainteresowań. Wychowankowie - uczestnicy zajęć własnoręcznie wykonali zorzę polarną z zabarwionej kredą soli, afrykańskie instrumenty perkusyjne z przyniesionych starych puszek i pudełek. Powstały kolorowe wachlarze z papieru, kaktusy z zielonych skarpetek, łapacze snów ze starych firan i bransoletki z pasmanteryjnych resztek domowych i kółek po taśmie klejącej. Dzieci tańczyły jak kowboje i kowbojki, budowały chiński mur, uczyły się zręczności przenosząc przedmioty pałeczkami, pływały na łodziach wikingów zrobionych z kocy, uczyły się brazylijskiej samby przy pomocy skoków i wygibasów pod sznurami, grały na szklankach wypełnionych wodą, na dzwonkach chromatycznych tworzyły wschodnie melodie, budowały iglo z folii, trenowały zwinność i siłę wspinając się na drzewa po linach i nauczyły się wielu piosenek śpiewając czasem bardzo skomplikowane melodie i teksty aż w blisko dwudziestu językach.
Uczestnicy zajęć usłyszeli też inspirujące historie podróżnicze gości specjalnych: Alicji Rogoń, Łucji Śmiejki, Adama Lapskiego, którzy swoimi opowieściami ( i zdjęciami z wypraw) zabrali wychowanków do Korei Południowej, Australii, Meksyku, Izraela, Chin i innych miejsc, które udało im się odwiedzić.
Zaplanowana wycieczka też była związana z podróżowaniem w cztery strony świata, ponieważ wychowankowie odwiedzili w Muzeum Śląskim - interaktywną wystawę “Na tropie Tomka” (przybliżającą postać Tomka Wilmowskiego bohatera dziesięciu powieści przygodowo-podróżniczych dla młodzieży autorstwa Alfreda Szklarskiego), podczas której zadaniem dzieci było ustalenie historii bohatera w oparciu o znalezione poszlaki. Zobaczyły także wystawę “Góra Zyndrama - tajemnicza twierdza sprzed 3700 lat”, o odkrytej przez archeologów pod Łąckiem fortyfikacji z epoki brązu. Dzięki życzliwości Jacka Soidy archeologa - zaprzyjaźnionego z MDK-iem, udało się także poznać miejsce oraz tajniki pracy archeologów tamtejszego muzeum. Uczestnicy zobaczyli wiele ciekawych eksponatów, do których nie zawsze mają dostęp wszyscy zwiedzający.
Na koniec wszyscy odebrali swoje “paszporty” z naklejkami, pieczątkami, pamiątkami, wpisami z wszystkich zwiedzanych miejsc i otrzymali mapę świata z naklejkami flag 196 państw świata.
Wspólnie spędzony tydzień był pełen wrażeń i atrakcji, które pozostaną w pamięci, a może staną się także zachętą do czytania o podróżach, podróżnikach i do bezpiecznego bliskiego i dalekiego podróżowania.
Więcej zdjęć w profilu na Facebooku i Instagramie. Zapraszamy do oglądania!